لیبل چه کاربردی دارد و مشخصات انواع آن چیست؟

همه‌ی ما به‌صورت مداوم با کالاهایی سرو کار داریم که نیاز داریم بدانیم داخل بسته‌بندی‌های آن‌ها چه‌خبر است بدون البته بدون اینکه درب محصول باز شود. برای این کار از لبیبل‌ها استفاده می‌شود.

تمام محصولات از خوراکی‌، لباس و محصولات بهداشتی مختلف گرفته تا خودروها مشخصات مخصوص به خود را دارند و مشخصات هرکدام از آن‌ها را میتوان از اطلاعاتی که بر روی بدنه آن‌ها نوشته یا چسبانده شده است متوجه شد. این توضیحات به صورت برچسب و یا لیبل چاپ می‌شود و بر روی محصولات چسبانده می‌شود، یا حتی برای پلمپ درب انواع محصولات نیز می‌توان از لیبل‌های پلمپ استفاده کرد.

تعریفی از پیشینه‌ی Label

برچسب، که به آن لِیبل (که در زبان به انگلیسی Label و یا در زبان فرانسه étiquette) گفته می‌شود، تکه‌ای از کاغذ، پلیمر، پارچه یا فلز است که به منظور معرفی و یا راهنمای اطلاعاتی به یک محصول چسبانده می‌شود.لیبل‌ها ممکن است مستقیماً روی بسته‌بندی یا شیء چاپ شوند.

لیبل‌ها معمولاً حاوی اطلاعاتی درباره مشخصات کالا می‌باشد و روی اجسام چسبانده می‌شود. موارد دیگری مانند “تگ” نیز کاربردی مشابه دارند اما برای تمامی کالاها نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد و درضمن از لحاظ اقتصادی لیبل‌ها در مقایسه با تگ و یا موارد مشابه به‌صرفه‌تر هستند.

این محصول در سال 1930 به‌صورت رسمی وارد بازار شد و مانند دیگر محصولات به منظور سهولت در خرید و فروش به کار گرفته شد و خوشبختانه همچنان این صنعت در حال پیشرفت و بزرگ‌تر شدن است.

از انواع لیبل بنا به خواصیت آن‌ها می‌توان در مکان مناسب خود استفاده کرد. از انواع جنس لیبل می‌توان به:

 

لیبل و انواع مختلف آن

Paper Label” یا لیبل کاغذی

متنوع‌ترین لیبل از نظر نوع و مارک لیبل کاغذی می‌باشد و شامل انواع مات، گلاسه، نیمه گلاسه و در رنگ‌های مختلف به‌ دو صورت برچسبی و معمولی تولید و عرضه می‌شود. موارد استفاده آن، محل‌ها و مکان‌های خشک و پاکیزه بوده و عمر مفید آن کوتاهی دارد.

 Transparent Label” یا لیبل بی‌رنگ و شفاف

همان‌طور که از اسم این محصول پیداست این نوع لیبل به دلیل شفاف بودن، قابلیت رؤیت نوشته‌ها از هردو سو را دارد. بیش‌ترین موارد استفاده از این محصول بر روی شیشه‌های اتومبیل و نوعی از کارت‌های ضمانتی و برچسب‌هایی بر روی محصولاتی در ظروف شیشه‌ای عرضه می‌شود، می‌باشد.

Thermal Label یا لیبل حرارتی

لیبل‌های حرارتی بدون ریبون و توسط حرارت چاپ می‌شوند و در بیشتر موارد از آن در بخش صنعت پوشاک و منسوجات استفاده می‌شود.

Security Label “ یا لیبل امنیتی

از این محصول به‌عنوان برچسب اموال و یا مواردی مشابه آن استفاده می‌شود. ویژگی این محصول این است که در صورت تلاش برای کندن آن، لیبل مانند گچ خُرد می‌شود.

لیبل اموال Asset Label

این محصول یکی از ضخیم‌‌ترین انواع لیبل می‌باشد که دارای مختصات “لیبل سکوریتی” هست.

Metal Label “ یا لیبل متال

مقاوم‌ترین نوع لیبل‌ها در برابر انواع پاک‌کننده‌ها محسوب می‌شود به این دلیل که چاپ بر روی آن‌ها بیش‌تر با “ریبون رزین” صورت می‌گیرد. از ویژگی‌های این محصول می‌توان به قدرت چسبندگی زیاد در سرما و گرمای بیش از 40- تا220+ درجه و ضدخش اشاره کرد که همین مهم این لیبل را انتخاب خوبی برای استفاده در لوازم برقی و خودرو کرده.

Back Metal Label “ یا لیبل پشت متال

یکی از پر قدرت‌‌ترین‌ها در چسبندگی، میان لیبل‌ها به حساب می‌آید که عمدتاً بر روی سطوح لغزان و روغنی کابرد دارد.

 Void Label “ یا لیبل وید

این نوع محصول، مقاومت زیادی در مقابل کش آمدن و گرما تا 80 درجه را دارد و غالباً در دو نوع نقره‌ای و شطرنجی موجود می‌باشد. که در هر دو نوع، در هنگام جدا کردن محصول از سطوح به دلیل باقی ماندن جای آن روی سطح، لیبل دیگر قابل استفاده‌ی مجدد نمی‌باشد و در مدل نقره‌ای در هنگام جدا کردن محصول از سطح کلمه‌ی VOID بر سطح، نقش می‌بندد و دیگر قابل استفاده‌ی مجدد نیست این ویژگی به طبع این محصول را مورد خوبی برای استفاده در مواردی مانند گارانتی محصولات متنوع کرده است.

 Pvc Label “ لیبل پی وی سی

این محصول در دو نوع مات و براق تولید می‌‌شود و بهترین گزینه برای محصولاتی به حساب می‌آید که در برابر عوامل طبیعی مانند تابش آفتاب یا باد و باران قرار می‌‌گیرند. این محصول نیز در لوازم برقی و خودرو کاربرد بیش‌تری دارد.

لیبل تایوک Tywac Label

تایوک از الیاف فشرده شده‌ی پارچه‌ای ساخته شده و در صنعت پوشاک به کار می‌رود.

1مجموع 1 خبر
انواع لیبل و کاربرد‌های آن

انواع لیبل و کاربرد‌های آن

  لیبل چه کاربردی دارد و مشخصات انواع آن چیست؟ همه‌ی ما به‌صورت مداوم با کالاه ...
1مجموع 1 خبر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :